Avdelningarna

13:47

Kontaktuppgifter till föreningarna

Östra Nyland

Borgå svenska socialdemokrater
Mikael Hiltunen, ordförande
mihiltun@gmail.com

 

Ernestas socialdemokratiska förening
Monika Ek, ordförande
040 593 4202
ekmoni@luukku.com

 

Lovisa svenska socialdemokratiska förening
Dorita Sjöholm, ordförande
050 3430038
sjohodo@gmail.com

 

Pernå socialdemokrater
Kalevi Lappalainen, ordförande
0405239747
kalevi.lappalainen@hotmail.fi

 

Sibbo socialdemokrater
Kjell Grönqvist, ordförande
0458991999
kjell.gronqvist@saunalahti.fi

 

Helsingforsregionen

Helsingfors svenska arbetarförening

Folke Sundman, ordförande

0405696630

folke.sundman@gmail.com

 

Köklaks svenska arbetarförening

Yngve Lindholm, ordförande

0407471363

yngve.lindholm@kolumbus.fi

 

Socialdemokratiskt forum

Topi Lappalainen, ordförande

044 9791778

topilappalainen@yahoo.com

 

Vanda svenska socialdemokrater

http://vanda.sdp.fi/

Mae Cedercreutz-Pesonen, ordförande

0407573701

m.cedepe@gmail.com

 

Västra Nyland

Ekenäs socialdemokrater

Ralf Friberg, ordförande

0405174649

ralf.friberg@surfnet.fi

 

Hangö svenska socialdemokrater

Bernt Förström, ordförande

040 778 6274

postmaster@hangosvenskasocialdemokrater.fi

 

Ingå socialdemokratiska förening

Bjarne Holmström, ordförande

0405583437

 

Karis-Billnäs socialdemokrater

Sirkka-Leena Holmberg, ordförande

0400 772 247

kbs.ordf@hotmail.com

 

Kyrkslätt svenska socialdemokrater

Kaj Nurmi, ordförande

0500817699

kaj.nurmi@kolumbus.fi

 

Tenala arbetarförening

Raimo Tamminen, ordförande

019-2450319

 

Täcktom socialdemokratiska förening

Lars Lindholm, ordförande

019-24892200

 

Raseborgs socialdemokratiska kommunalorganisation

http://rasd.sdp.fi/

Mats Lagerstam, ordförande

040-5480954

matslagerstam@hotmail.com

 

Åboland

Dalsbruk svenska arbetarförening

Johan Sundqvist, ordförande

040 484 7256

 

 

Kimito svenska socialdemokratiska förening

Eva-Stina Hellbom, ordförande

0400530605

evastina@nic.fi

 

Skärgårdens socialdemokrater

http://skargarden.sdp.fi/

Mikaela Luoma, ordförande

mikaela.luoma@edu.pargas.fi

 

Västanfjärd socialdemokratiska förening

Börje Ström, ordförande

0408689935

borestro@gmail.com

 

Åbo socialdemokrater

http://abosocialdemokrater.sdp.fi/

Gustav Wickström, ordförande

044 5567171

gustav.wickstrom@gmail.com

 

Österbotten

 

 

Jakobstads svenska arbetarförening

http://jakobstad.sdp.fi/

Bjarne Strengell, ordförande

0405585185

bjarne.strengell@gmail.com

 

Jeppo socialdemokratiska förening

Carl-Erik Forss, ordförande

067642353

 

Kronoby socialdemokratiska förening

Mikaela Dahlbacka, ordförande

0407639549

mikaela.dahlbacka@gmail.com

 

Kållby svenska arbetarförening

Bo-Anders Mattson, ordförande

0505603070

bo-anders.mattsson@multi.fi

 

Larsmo socialdemokratiska förening

http://www.larsmosdp.multi.fi/

Bernhard Bredbacka, ordförande

0407161836

bernhard.bredbacka@multi.fi

 

Munsala socialdemokrater

Valborg Ingman, ordförande

0405032491

valborg.ingman@multi.fi

 

Nykarleby socialdemokratiska förening

Majvor Grönroos, ordförande

0503432567

majvor.gronroos@nykarleby.fi

 

Pedersöre socialdemokrater

Carl-Johan Källman, ordförande

040 507 9875

carl-johan.kallman@autostore.fi

 

Korsholms socialdemokratiska förening

Kim Eriksson, ordförande

050 358 0558

kim.replot@hotmail.com

 

Korsnäs socialdemokrater

Pontus Westmalm

045 2213233

pwestmal@abo.fi

 

Malax socialdemokrater

Alf Nyroos

050 516 6100

alf.nyroos@vaasa.fi

 

Närpes socialdemokratiska förening

Peter Ruths, ordförande

044 256 3449

ruthspeter54@gmail.com

 

Sundom socialdemokrater

Christer Westerback, ordförande

0505614963

christer.westerback@netikka.fi

 

Vasa svenska socialdemokrater

http://vasa.sdp.fi/

Harri Niskanen, ordförande

0443360096

mirahouse@netikka.fi

 

Vörå socialdemokrater

Lars Wallin, ordförande

063850401